Прејди на содржината

Орехово (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орехово
Orehovo
Орехово is located in Slovenia
Орехово
Орехово
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′33.1″N 15°15′57.9″E / 46.025861° СГШ; 15.266083° ИГД / 46.025861; 15.266083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,53 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000187500000187,5 м
Население (2020)
 • Вкупно217
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Орехово (словенечки: Orehovo) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.