Прешна Лока

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прешна Лока
Prešna Loka
Прешна Лока is located in Slovenia
Прешна Лока
Прешна Лока
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′57.7″N 15°20′4″E / 46.032694° СГШ; 15.33444° ИГД / 46.032694; 15.33444
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000315100000315,1 м
Население (2020)
 • Вкупно68
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Прешна Лока (словенечки: Prešna Loka) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.