Врх кај Боштањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врх при Боштању
Vrh pri Boštanju
Врх при Боштању is located in Slovenia
Врх при Боштању
Врх при Боштању
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′19.6″N 15°15′32.4″E / 46.005444° СГШ; 15.259000° ИГД / 46.005444; 15.259000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна5,37 км2 (2,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000394500000394,5 м
Население (2020)
 • Вкупно218
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Врх при Боштању (словенечки: Vrh pri Boštanju; германски: Werch) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.