Прејди на содржината

Брезово (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезово
Brezovo
Брезово is located in Slovenia
Брезово
Брезово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′50.9″N 15°20′32.3″E / 45.947472° СГШ; 15.342306° ИГД / 45.947472; 15.342306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,49 км2 (0,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277399999277,4 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Брезово (словенечки: Brezovo) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.