Преска (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преска
Preska
Преска is located in Slovenia
Преска
Преска
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′3.6″N 15°17′25.5″E / 45.984333° СГШ; 15.290417° ИГД / 45.984333; 15.290417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,78 км2 (0,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000513500000513,5 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Преска (словенечки: Preska) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.