Шмарчна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмарчна
Šmarčna
Skyline of Шмарчна
Шмарчна is located in Slovenia
Шмарчна
Шмарчна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′38.7″N 15°14′50.7″E / 46.044083° СГШ; 15.247417° ИГД / 46.044083; 15.247417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185599999185,6 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Шмарчна (словенечки: Šmarčna) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.