Стржишче (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стржишче
Stržišče
Стржишче is located in Slovenia
Стржишче
Стржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′53.4″N 15°22′30″E / 46.031500° СГШ; 15.37500° ИГД / 46.031500; 15.37500
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,21 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000291699999291,7 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина29/км2 (76/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Стржишче (словенечки: Stržišče) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.