Прејди на содржината

Арто (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арто
Arto
Арто is located in Slovenia
Арто
Арто
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′3″N 15°23′35″E / 45.98417° СГШ; 15.39306° ИГД / 45.98417; 15.39306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000214199999214,2 м
Население (2020)
 • Вкупно396
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Арто (словенечки: Arto) — населба на десниот брег на реката Сава во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Арто за прв пат се споменува во историските извори како Орт во 1433 година.

Културното наследство[уреди | уреди извор]

Замок од 17 век, познат како замок Импољца (словенечки: Dvorec Impoljca, понекогаш Grad Impoljca,[2] во постарите извори, исто така, Impolca, германски: Neustein) се наоѓа на брегот на реката Сава 3 километри западно од центарот на населбата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.
  2. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. 1906. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna, p. 81.