Долње Орле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долње Орле
Dolnje Orle
Долње Орле is located in Slovenia
Долње Орле
Долње Орле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′32″N 15°19′39″E / 45.97556° СГШ; 15.32750° ИГД / 45.97556; 15.32750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,48 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000355100000355,1 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Долње Орле (словенечки: Dolnje Orle; германски: Unterorle) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.