Прејди на содржината

Лазе кај Боштањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазе кај Боштањ
Laze pri Boštanju
Лазе кај Боштањ is located in Slovenia
Лазе кај Боштањ
Лазе кај Боштањ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′13″N 15°16′41.4″E / 45.98694° СГШ; 15.278167° ИГД / 45.98694; 15.278167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна4,79 км2 (1,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000565799999565,8 м
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина7,3/км2 (19/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Лазе кај Боштањ (словенечки: Laze pri Boštanju) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.