Прејди на содржината

Человник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Человник
Čelovnik
Человник is located in Slovenia
Человник
Человник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′45″N 15°11′24.6″E / 46.07917° СГШ; 15.190167° ИГД / 46.07917; 15.190167
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,71 км2 (1,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000518299999518,3 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Человник (словенечки: Čelovnik) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.