Коњско (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коњско
Konjsko
Коњско is located in Slovenia
Коњско
Коњско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′41.4″N 15°17′46″E / 45.994833° СГШ; 15.29611° ИГД / 45.994833; 15.29611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316100000316,1 м
Население (2020)
 • Вкупно75
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Коњско (словенечки: Konjsko) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.