Коњско (Охридско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Коњско)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За селото во Гевгелиско види Конско

Коњско
Dolno-Konjsko-Ohrid-MK.JPG

Глетка на туристичката населба Коњско од водите на Охридското Езеро

Коњско се наоѓа во Republic of Macedonia
Коњско
Местоположба на Коњско во Македонија
Координати 41°03′00″ СГШ 20°48′48″ ИГД / 
Општина Општина Охрид
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1154 м
Мреж. место Коњско


Коњско (неформ. Горно Коњско) — село во Општина Охрид.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Глетка од селото Коњско, туристичката населба Долно Коњско и хотелот „Метропол“ крај Охридското Езеро

Коњско е сместено на едно високо издигнато плато на западните падини од планината Галичица. На север, селскиот атар се граничи со атарот на селото Шипокно, а на југ со атарот на селото Елшани. На источната страна се издига гребенот на планината Галичица, додека од западната страна се наоѓа Охридското Езеро.[1] Веднаш под селото на планинската падина сѐ до самиот брег на Охридското Езеро и патот кој води кон Пештани и манастирот „Свети Наум“ е изградена туристичката населба Долно Коњско со голем број на хотели, одморалишта, сместувачки капацитети, приватни викенд-куќи и вили и угостителски објекти.

Историja[уреди | уреди извор]

За постанокот на селото Коњско тешко може да се даде конкретен одговор заради оскудните податоци. Најчесто од многуте други прашања е застапено дали Коњско било заселено на денешното место пред да дојдат Турците (1385) или било тука многу порано.

Селото Коњско според народните преданија го заселиле сточари кои чувале коњи и дека заради тоа на селото му било дадено името Коњско. Некои пак, сметаат дека името на селото води потекло одстрана: дека некој овчар од прекупланинското село Коњско (Преспа) се заселил на тој простор и така поради тоа село и ова го нарекле Коњско.

Во врска со претходните преданија и предпоставки потеклото на името Коњско може да се бара и најде во апелативот на именката од турскиот збор којин што значи овца и којинлар – овци. Можно е селото да го добило по името Коњско, бидеќи основната дејност со која се занимавале жителите било сточарството: овци и коњи.

И научните толкувања кај Пјанка се базираат на ваква поставка. Тој вели дека името потекнува од името на животното коњ и дека името има придавска форма. Исто така забележал дека месното население името на своето село го изговара како Коњско, Концко или Којнско. Жител на селото се вика Коштанец (м), Коштанка (ж) и Коштанци (м.пл.). Придавката е коштански. Во овие форми консонатската група ншт, тешка за изговор , е упропастена со опаѓањето на н, на што можеби повлијаело и присуството на н во наредниот слог. Хан (стр.390 и на картата) го забележал како Конско. Забележани се и други фонетски облици: К нчов го забележал како Коинско, а во еден извештај од 1903 година е забележано како Којнско. Правилно , како и денес што пишуваме, како Коњско, го забележал и Јаворов. Името на селото примарно , рамно на придавка: коњско. Села со исти имиња има во Гевгелиско и Преспа.

Коњско има некаде околку 85 домаќинства со вкупно 580 жители. Според пописот во 1953 година Коњско брои 93 домаќинства со 599 жители. Пописот од 1961 година покажува значителен пораст на населението, кој понатаму се зголемува. Така во таа година селото има 105 домаќинства и 660 жители, а во 1971 година 145 домаќинства со 706 жители и во 1981 година има 161 домаќинства и 724 жители.

Економија[уреди | уреди извор]

Во минатото, селото било ориентирано кон сточарство и во многу помала мерка и земјоделство. Со иселувањето на населението, дошло до замирање на стопанската дејност. Преостанатите жители се занимаваат со сточарство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото брои 22 жители, сите Македонци. На почетокот на 2013 година селото брои околу 10-тина жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 12 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 12
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Во селото дејствува храмот посветен на „Св. мч. Мино“ околу кој се наоѓаат селските гробишта.[3] Училиштето е целосно запуштено.

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Коњско одсекогаш било печалбарско село и во потрагата да се опстане жителите го напуштале селото. Од Коњско, во нашата земја и во странство денес, живеат 113 семејства со околу 500 жители. Во населбата се одселени 110 семејства, а во самото село се останати уште 22 семејства, кои заедно со населбата Долно Коњско од 1981 година имаат 724 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мишо Јузмевски: „Елшани - живот меѓу каменот и водата“, Елшани, 2009
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. Мишо Јузмески: „Елшани - живот меѓу каменот и водата“, Елшани, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]