Прејди на содржината

Поклек над Бланца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поклек над Бланца
Poklek nad Blanco
Поклек над Бланца is located in Slovenia
Поклек над Бланца
Поклек над Бланца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′47.3″N 15°23′44.8″E / 46.029806° СГШ; 15.395778° ИГД / 46.029806; 15.395778
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна6,28 км2 (2,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000352899999352,9 м
Население (2020)
 • Вкупно213
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8283
Рег. таб.KK

Поклек над Бланца (словенечки: Poklek nad Blanco) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.