Брег (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег
Breg
Брег is located in Slovenia
Брег
Брег
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′41″N 15°14′33.5″E / 46.04472° СГШ; 15.242639° ИГД / 46.04472; 15.242639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,43 км2 (0,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000189699999189,7 м
Население (2020)
 • Вкупно139
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Брег (словенечки: Breg) — населба на левиот брег на реката Сава во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1] Населбата ги опфаќа селата Градишче, Јелше и Заградец.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Брег не е само вообичаен топоним во Словенија, туку има и еквиваленти во другите словенски јазици, сите изведени од словенската заедничка именка bergъ (падина, брег). На словенечки, именката breg може да се однесува не само на наклонето земјиште или земјиште покрај водата, туку и на самата вода.

Историја[уреди | уреди извор]

Остатоците од праисториска тврдина над населбата, каде што се пронајдени обработени камени артефакти, сведочат за рано населување во областа. Пред да се изгради втората железничка пруга меѓу Севница и Зидани Мост, Брег беше важен премин пред станицата во Зидани Мост. Во Брег во 1958 година била изградена противпожарна станица, а во 1971 година бил поставен водовод.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.