Каменшко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменшко
Kamenško
Каменшко is located in Slovenia
Каменшко
Каменшко
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′1″N 15°11′28″E / 46.00028° СГШ; 15.19111° ИГД / 46.00028; 15.19111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Каменшко (словенечки: Kamenško) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.