Окроглице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окроглице
Okroglice
Skyline of Окроглице
Окроглице is located in Slovenia
Окроглице
Окроглице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′3.2″N 15°15′23.7″E / 46.067556° СГШ; 15.256583° ИГД / 46.067556; 15.256583
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,66 км2 (1,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000417199999417,2 м
Население (2020)
 • Вкупно101
 • Густина28/км2 (71/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Окроглице (словенечки: Okroglice) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.