Средник (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средник
Srednik
Средник is located in Slovenia
Средник
Средник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′25.7″N 15°10′7.7″E / 46.023806° СГШ; 15.168806° ИГД / 46.023806; 15.168806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,5 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000470600000470,6 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Средник (словенечки: Srednik) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.