Колудрје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колудрје
Koludrje
Колудрје is located in Slovenia
Колудрје
Колудрје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′11″N 15°9′59.6″E / 46.00306° СГШ; 15.166556° ИГД / 46.00306; 15.166556
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326500000326,5 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Колудрје (словенечки: Koludrje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.