Прејди на содржината

Габрје (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габрје
Gabrje
Габрје is located in Slovenia
Габрје
Габрје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′6.7″N 15°13′7.1″E / 45.985194° СГШ; 15.218639° ИГД / 45.985194; 15.218639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,02 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000270000000270 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина32/км2 (84/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Габрје (словенечки: Gabrje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.