Брезје (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје
Brezje
Брезје is located in Slovenia
Брезје
Брезје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′25″N 15°11′49.6″E / 45.99028° СГШ; 15.197111° ИГД / 45.99028; 15.197111
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,25 км2 (0,10 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина56/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Брезје (словенечки: Brezje) — мало село во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1] Лежи на мал рид источно од Крмељ и селото Хињце и западно од реката Мирна.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Брезје за прв пат се споменува во историските извори како Пиркч во 1455 година и Пиргк во 1467 година. Името Брезје буквално значи „шума од бреза“, добиено именката breza „бреза“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.