Згорње Младетиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорње Младетиче
Zgornje Mladetiče
Згорње Младетиче is located in Slovenia
Згорње Младетиче
Згорње Младетиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′33.4″N 15°9′26.3″E / 45.975944° СГШ; 15.157306° ИГД / 45.975944; 15.157306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,53 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000266000000266 м
Население (2020)
 • Вкупно72
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Згорње Младетиче (словенечки: Zgornje Mladetiče) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.