Прејди на содржината

Мрзла Планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрзла Планина
Mrzla Planina
Мрзла Планина is located in Slovenia
Мрзла Планина
Мрзла Планина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′20.3″N 15°23′41.8″E / 46.055639° СГШ; 15.394944° ИГД / 46.055639; 15.394944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна6,69 км2 (2,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000661299999661,3 м
Население (2020)
 • Вкупно111
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8282
Рег. таб.KK

Мрзла Планина (словенечки: Mrzla Planina) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.