Марендол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марендол
Marendol
Марендол is located in Slovenia
Марендол
Марендол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′32″N 15°13′45″E / 45.95889° СГШ; 15.22917° ИГД / 45.95889; 15.22917
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,44 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000482000000482 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Марендол (словенечки: Marendol) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.