Лока кај Зидани Мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лока кај Зидани Мост
Loka pri Zidanem Mostu
Skyline of Лока кај Зидани Мост
Лока кај Зидани Мост is located in Slovenia
Лока кај Зидани Мост
Лока кај Зидани Мост
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′20.4″N 15°12′30″E / 46.055667° СГШ; 15.20833° ИГД / 46.055667; 15.20833
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,64 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000210300000210,3 м
Население (2020)
 • Вкупно483
 • Густина290/км2 (760/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Лока кај Зидани Мост (словенечки: Loka pri Zidanem Mostu) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.