Горње Орле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горње Орле
Gornje Orle
Горње Орле is located in Slovenia
Горње Орле
Горње Орле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′49.3″N 15°19′32.7″E / 45.980361° СГШ; 15.325750° ИГД / 45.980361; 15.325750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,13 км2 (0,82 ми2)
Надм. вис.&10000000000000433500000433,5 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Горње Орле (словенечки: Gorenje Orlje; германски: Oberorle) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.