Шентјанж (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шентјанж
Šentjanž
Поглед на Шентјанж
Шентјанж is located in Slovenia
Шентјанж
Шентјанж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′40.6″N 15°10′7.1″E / 46.011278° СГШ; 15.168639° ИГД / 46.011278; 15.168639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,35 км2 (0,91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000344000000344 м
Население (2020)
 • Вкупно411
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Шентјанж (словенечки: Šentjanž) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.