Прејди на содржината

Отавник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отавник
Otavnik
Отавник is located in Slovenia
Отавник
Отавник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′43.7″N 15°14′25″E / 45.945472° СГШ; 15.24028° ИГД / 45.945472; 15.24028
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000434699999434,7 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Отавник (словенечки: Otavnik) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.