Рогачице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рогачице
Rogačice
Рогачице is located in Slovenia
Рогачице
Рогачице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′10.1″N 15°17′8.9″E / 45.969472° СГШ; 15.285806° ИГД / 45.969472; 15.285806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,16 км2 (0,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000506600000506,6 м
Население (2020)
 • Вкупно41
 • Густина35/км2 (92/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Рогачице (словенечки: Rogačice) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.