Прејди на содржината

Лончарјев Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лончарјев Дол
Lončarjev Dol
Поглед на Лончарјев Дол
Лончарјев Дол is located in Slovenia
Лончарјев Дол
Лончарјев Дол
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′44.7″N 15°20′35.6″E / 46.012417° СГШ; 15.343222° ИГД / 46.012417; 15.343222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000194000000194 м
Население (2020)
 • Вкупно200
 • Густина130/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Лончарјев Дол (словенечки: Lončarjev Dol) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.