Прејди на содржината

Худо Брезје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Худо Брезје
Hudo Brezje
Худо Брезје is located in Slovenia
Худо Брезје
Худо Брезје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′48.6″N 15°21′46.5″E / 45.963500° СГШ; 15.362917° ИГД / 45.963500; 15.362917
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,73 км2 (1,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000357899999357,9 м
Население (2020)
 • Вкупно99
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Худо Брезје (словенечки: Hudo Brezje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.