Подгорје над Севнична

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгорје над Севнична
Podgorje ob Sevnični
Подгорје над Севнична is located in Slovenia
Подгорје над Севнична
Подгорје над Севнична
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′58.8″N 15°20′27″E / 46.066333° СГШ; 15.34083° ИГД / 46.066333; 15.34083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна5,22 км2 (2,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000477899999477,9 м
Население (2020)
 • Вкупно140
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8292
Рег. таб.KK

Подгорје над Севнична (словенечки: Podgorje ob Sevnični) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.