Долње Импоље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долње Импоље
Dolnje Impolje
Долње Импоље is located in Slovenia
Долње Импоље
Долње Импоље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′17.6″N 15°19′6″E / 45.971556° СГШ; 15.31833° ИГД / 45.971556; 15.31833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000358399999358,4 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Долње Импоље (словенечки: Dolnje Impolje; германски: Unterimpelhof) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.