Бирна Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бирна Вас
Birna Vas
Бирна Вас is located in Slovenia
Бирна Вас
Бирна Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′19.8″N 15°10′27″E / 46.005500° СГШ; 15.17417° ИГД / 46.005500; 15.17417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,02 км2 (1,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000322100000322,1 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина19/км2 (48/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Бирна Вас (словенечки: Birna vas) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Бирна Вас во пишаните извори била споменувана како Берендорф (германски: Berendorf) во 1455 година и Верендарф (Werendarff) во 1463 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.