Прејди на содржината

Метни Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метни Врх
Metni Vrh
Метни Врх is located in Slovenia
Метни Врх
Метни Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′37.5″N 15°18′42.9″E / 46.043750° СГШ; 15.311917° ИГД / 46.043750; 15.311917
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна5,22 км2 (2,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000571500000571,5 м
Население (2020)
 • Вкупно181
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Метни Врх (словенечки: Metni Vrh) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.