Ровишче кај Студенец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ровишче кај Студенец
Rovišče pri Studencu
Ровишче кај Студенец is located in Slovenia
Ровишче кај Студенец
Ровишче кај Студенец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′23.8″N 15°21′16.2″E / 45.956611° СГШ; 15.354500° ИГД / 45.956611; 15.354500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,66 км2 (0,64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307699999307,7 м
Население (2020)
 • Вкупно152
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Ровишче кај Студенец (словенечки: Rovišče pri Studencu) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.