Боштањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боштањ
Boštanj
Боштањ is located in Slovenia
Боштањ
Боштањ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′49.6″N 15°16′52.5″E / 46.013778° СГШ; 15.281250° ИГД / 46.013778; 15.281250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,32 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000215400000215,4 м
Население (2020)
 • Вкупно303
 • Густина230/км2 (590/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Боштањ (словенечки: Boštanj; германски: Obersavenstein, Savenstein, Sowenstein или Sawenstein) — населба на десниот брег на реката Сава во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1] Селото има пошта, противпожарна станица, основно училиште, два дуќана, бензинска пумпа, два локали, ресторан и културна сала (Дом ТВД Партизан). Опкружен е со ниви и овоштарници.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстарите археолошки наоди во областа Боштањ се од периодот на раното железното време (од 8 до 4 век п.н.е.).[2]

Населбата првпат била спомната во документ напишан на 31 октомври 1197 година во Стразбур. Во него се споменуваат двајца благородници од Боштањ, кои биле поданици на Кршката епархија. Второто спомнување датира од 1228 година и наведува дека во тоа време имало десет фарми во Боштањ. Од 1322 година, Боштањ бил во сопственост на господарите на Жовнек, а подоцна и на грофовите од Целје, кои ги наследиле.

Во 19 век и почетокот на 20 век, луѓето во Боштањ биле претежно земјоделци, дел од нив занаетчии, како што се мелничари, столари, кровџии, а некои гостилничари. Во 1850 година во селото било основано основно училиште. Во 1924 година, градот ја добил својата прва електрична енергија, произведена од пиланата Јакил на реката Мирна. Целото село било електрифицирано во 1934 година.

За време на Втората светска војна, Боштањ бил окупиран од германските сили. Почнувајќи од октомври 1941 година, тие го иселиле најголемиот дел од населението и ги замениле со Германци. Во селото е формирана полициска станица. Во октомври 1943 година, словенечките партизани започнале офанзива во областа. Тие успеале да ја преземат германската пошта во Боштањ на 12 октомври, но морале да се повлечат следниот ден. За време на овие операции неколку згради во селото изгореле; сепак денот бил врнежлив и селото било поштедено. Подоцна истиот месец, Германците застрелаа тројца партизани. Во 1949 година, во спомен на локалните гробишта беше подигнат гранитен споменик.

Во Боштањ околу 1960 година биле подигнати голем број станбени објекти. Во 1984 година, споредните патишта во Боштањ беа асфалтирани.

Замокот Штајн[уреди | уреди извор]

Замокот Штајн (словенечки: Stajnski grad), кој се наоѓа до главниот пат северозападно од центарот на селото веројатно бил подигнат на почетокот на 17 век. Денес сè уште се видливи само нејзината ренесансна одбранбена кула и нејзините темели. До замокот стои барокна капела посветена на Свети Никола. Замокот и капелата биле изгорени во 1943 година, за време на Втората светска војна.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.
  2. 2,0 2,1 Železnik, Alfred; Zgonec, Tone; Šnuderl, Ivan; Stopar, Rudi; Orehovec, Martina; Novšak, Roman, eds. (1998). Boštanj - 800 let. Local Community of Boštanj.