Дедна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дедна Гора
Dedna Gora
Дедна Гора is located in Slovenia
Дедна Гора
Дедна Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′38.9″N 15°18′0.2″E / 45.977472° СГШ; 15.300056° ИГД / 45.977472; 15.300056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,61 км2 (0,62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000485500000485,5 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8293
Рег. таб.KK

Дедна Гора (словенечки: Dedna Gora; германски: Dedenberg) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.