Прејди на содржината

Дрожање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Drožanje
Drožanje
Поглед на Drožanje
Drožanje is located in Slovenia
Drožanje
Drožanje
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′59.6″N 15°18′40.8″E / 46.033222° СГШ; 15.311333° ИГД / 46.033222; 15.311333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,18 км2 (0,84 ми2)
Надм. вис.&10000000000000353199999353,2 м
Население (2020)
 • Вкупно149
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Дрожање (словенечки: Drožanje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.