Прејди на содржината

Телче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телче
Telče
Поглед на Телче
Телче is located in Slovenia
Телче
Телче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′28.6″N 15°15′41″E / 45.957944° СГШ; 15.26139° ИГД / 45.957944; 15.26139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,4 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000488899999488,9 м
Население (2020)
 • Вкупно74
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Телче (словенечки: Telče) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.