Долењи Боштањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долењи Боштањ
Dolenji Boštanj
Skyline of Долењи Боштањ
Долењи Боштањ is located in Slovenia
Долењи Боштањ
Долењи Боштањ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′28.4″N 15°13′52.1″E / 46.041222° СГШ; 15.231139° ИГД / 46.041222; 15.231139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190699999190,7 м
Население (2020)
 • Вкупно678
 • Густина470/км2 (1,200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Долењи Боштањ (словенечки: Dolenji Boštanj; германски: Untersavenstein) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.