Прејди на содржината

Долње Брезово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долње Брезово
Dolnje Brezovo
Долње Брезово is located in Slovenia
Долње Брезово
Долње Брезово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′40.4″N 15°21′47.7″E / 45.994556° СГШ; 15.363250° ИГД / 45.994556; 15.363250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,03 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000174400000174,4 м
Население (2020)
 • Вкупно159
 • Густина78/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8283
Рег. таб.KK

Долње Брезово (словенечки: Dolnje Brezovo) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.