Малковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малковец
Malkovec
Skyline of Малковец
Малковец is located in Slovenia
Малковец
Малковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′56.5″N 15°12′57.8″E / 45.949028° СГШ; 15.216056° ИГД / 45.949028; 15.216056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,16 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000387500000387,5 м
Население (2020)
 • Вкупно153
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Малковец (словенечки: Malkovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.