Свињско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свињско
Svinjsko
Свињско is located in Slovenia
Свињско
Свињско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′43″N 15°6′41.2″E / 46.01194° СГШ; 15.111444° ИГД / 46.01194; 15.111444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,81 км2 (1,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420300000420,3 м
Население (2020)
 • Вкупно60
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Свињско (словенечки: Svinjsko) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.