Јеловец (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеловец
Jelovec
Јеловец is located in Slovenia
Јеловец
Јеловец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′23.1″N 15°14′24.3″E / 45.989750° СГШ; 15.240083° ИГД / 45.989750; 15.240083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,37 км2 (1,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000216000000216 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8294
Рег. таб.KK

Јеловец (словенечки: Jelovec) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.