Прејди на содржината

Кал кај Крмељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кал кај Крмељ
Kal pri Krmelju
Поглед на Кал кај Крмељ
Кал кај Крмељ is located in Slovenia
Кал кај Крмељ
Кал кај Крмељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′19.4″N 15°7′2.2″E / 46.022056° СГШ; 15.117278° ИГД / 46.022056; 15.117278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,82 км2 (1,09 ми2)
Надм. вис.&10000000000000503899999503,9 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8297
Рег. таб.KK

Кал кај Крмељ (словенечки: Kal pri Krmelju) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.