Разбор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разбор
Razbor
Skyline of Разбор
Разбор is located in Slovenia
Разбор
Разбор
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′33.7″N 15°15′25″E / 46.059361° СГШ; 15.25694° ИГД / 46.059361; 15.25694
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна4,07 км2 (1,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000476199999476,2 м
Население (2020)
 • Вкупно152
 • Густина37/км2 (97/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Разбор (словенечки: Razbor) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.