Прејди на содржината

Радеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радеж
Radež
Радеж is located in Slovenia
Радеж
Радеж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′46.2″N 15°13′43.1″E / 46.062833° СГШ; 15.228639° ИГД / 46.062833; 15.228639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,16 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000448800000448,8 м
Население (2020)
 • Вкупно122
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1434
Рег. таб.KK

Радеж (словенечки: Radež) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.