Каменица (Севница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменица
Kamenica
Skyline of Каменица
Каменица is located in Slovenia
Каменица
Каменица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′48″N 15°11′56″E / 45.99667° СГШ; 15.19889° ИГД / 45.99667; 15.19889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,53 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000306500000306,5 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8296
Рег. таб.KK

Каменица (словенечки: Kamenica) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.