Прејди на содржината

Жигрски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жигрски Врх
Žigrski Vrh
Жигрски Врх is located in Slovenia
Жигрски Врх
Жигрски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′36.8″N 15°21′28.6″E / 46.010222° СГШ; 15.357944° ИГД / 46.010222; 15.357944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна2,65 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000305100000305,1 м
Население (2020)
 • Вкупно185
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8290
Рег. таб.KK

Жигрски Врх (словенечки: Žigrski Vrh; германски: Siegersberg) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.